Насловна » Актуелно » Вести » Ђурић: Проблеме решавати дијалогом, а не уценама
Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији, 2021. Преговарачки процес са Приштином Informator
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19 Pecat

Ђурић: Проблеме решавати дијалогом, а не уценама

08. јануар 2016. Извор: Канцеларија за Косово и Метохију

Желимо проблеме са Приштином да решавамо кроз дијалог, а не кроз уцене, каже за РТС директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић. Очекује да приштинске власти поштују дату реч и преузете обавезе, као и да се формира Заједница Српских општина.

Директор владине Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић рекао је да од Приштине очекује да испуни обавезе о формирању Заједница српских општина (ЗСО) и да за такав став Београд има подршку међународне заједнице. "Жеља премијера је да се у нашој јужној покрајини постигне стабилност и нормалнији односи са Албанцима јер је то наш интерес", рекао је Ђурић гостујући у Дневнику РТС-а.

Истиче да је идеја о формирању Заједнице српских општине (ЗСО) дошла из Београда.

"Ова влада је јасно дефинисала нашу политику. Наша делегација је успела 25. августа да постигне споразум о формирању ЗСО. У наставку разговора од Приштине очекујемо да поштује дату реч, преузете обавезе и за такав став имамо подршку међународне заједнице", рекао је Ђурић.

За Београд су "теме свих тема" јачање права Срба, стварање ЗСО, заштита културне баштине и статуса СПЦ, имовине. "Имате 84.000 кућа и станова које су званично узурпирани, а колико је оних случајева који нису ни пријављени", упитао је Ђурић.

Едита Тахири је недавно саопштила да је Аустрија аплицирала за позивни број за Косово, што Ђурић негира.

"Споразум о телекомуникацијама који је такође потписан 25. августа је један од најбољих, он омогућава 'Телекому Србије' да ради на целом Косову и Метохији са лиценцама, да нема бирања позивног броја између градова у централној Србији и Косова, као ни повишених тарифа", објашњава Ђурић.

Додаје да Србија тражи за себе још један позивни број, који се неће бирати када зовете из Београда и Приштине, али ће, ако Приштина испоштује споразум код Међународне телекомуникационе уније, бити власник још једног позивног броја, као што је Кина власник позивних бројева за Хонгконг.

За то аплицира Србија, а Аустрија, истиче Ђурић, само шаље писмо којим то подржава.

На питање да ли се очекује да косовски премијер Иса Мустафа услови даље преговоре визном либерализацијом, Ђурић је рекао да поштује Мустафу, као и све оне које су Албанци изабрали као своје представнике.

"Ја мислим да је велика дискриминација што поједине земље, чланице Шенгена не признају документа наших држављана ако пише да их је издало Координационо тело. Ми желимо проблеме да решавамо кроз дијалог, не кроз уцене. Желимо да седнемо и разговарамо са Приштином о томе како да несметано путују", истакао је Ђурић.

Ђурић је рекао да се божићна литургија служила у свим српским светињама на КиМ, као и да се свештенство потрудило да се Божић посебно свечано прослави.

Говорећи о догађајима у Ђаковици, када су Албанци јајима гађали аутобусе са Србима који су на Бадњи дан ишли да посете своју цркву, Ђурић је рекао да то шаље лошу слику о међунационалним односима.

"Уверен сам да већина Албанаца не следи радикалну политику, али посао политичара је да спречи да се шаљу овако лоше поруке", рекао је Ђурић.

Директор Канцеларије за КиМ истиче да ће СНС и 2016. наставити да се бори за промене и да пружа снажну подршку политици владе Александра Вучића, у коју спада и заштита интереса народа на КиМ. "И ако буде избора то неће омести рад владе и државних органа", закључио је Ђурић.