Насловна » Актуелно » Вести » Ђурић: У јануару наставак преговора Београда и Приштине
Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији, 2021. Преговарачки процес са Приштином Informator
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19 Pecat

Ђурић: У јануару наставак преговора Београда и Приштине

23. децембар 2015. Извор: Канцеларија за Косово и Метохију

Директор Канцеларије за Косово и Метохију у Влади Србије, Марко Ђурић у интервјуу за Радио Косово 2, редакција на српском језику, најавио је да ће већ у другој половини јанура бити настављени преговори Београда и Приштине.

"Већ у другој половини јанура ми ћемо обновити разговоре на експертском нивоу са Приштином о свим релевантним темама, а врло брзо затим за очекивати је да ће доћи до састанка на нивоу председника Влада", каже Ђурић.

У дијалогу, додаје он, за Београд тема број једна остаје Заједница општина са српском већином, мада има и много других тема о којима треба разговарати. Ђурић истиче и да Београд не чека одлуку Уставног суда Косова у вези уставности Заједнице, већ да чека Приштину да почне да спроводи договор на који се обавезала.

"Политички споразум који је постигнут, постигнут је са изабраним представницима косовских Албанаца и они су у обавези да реч коју су дали и потпис, који су ставили на политицком споразуму о формирању заједница и спроведу. Интерна процедура у покрајинским институцијама за нас нема никакав политички и правни значај",каже он.

Ђурић тврди и да је Београд обезбедио подршку међународне заједнице, која ће бити довољна да натера Приштину да почне примену споразума о Заједници општина са српском већином.

"Мислим да смо генерисали значајну подршку за формирање Заједнице српских општина, која је за нас веома важна. Уверен сам у то да ће она бити формирана, а што се тиче динамике тога, наравно да нисмо задовољни и мислим да би било веома важно да наставе да важе исти аршини за све стране. Да Београд није спроводио, да је Београд одуговлачио спровођење споразума на начин на који је то чинила Приштина, нисам сигуран да би се на то гледало на исти начин на који се у једном тренутку гледало са разумевањем у појединим круговима на одлуку Приштине да искористи изговор интерних процедура да одложи спровођење споразума",каже он.

Директор Канцеларије за Косово подсећа и да су ове године у преговорима у Бриселу Београда и Приштина постигли и добар споразума о осигурању, који је растеретио грађане вишегодошњих давања на граничним прелазима, а од којих су до сада користи имале само осигуравајуће компаније.

"Оно што је важно је да се препозна и код политичких актера међу косовским Албанцима да иако се разумемо да постоји неслагање око питања статуса, да имамо обавезу и одговорност да унапређујемо односе зато што је то интерес и српског и албанског народа. Све друго је политика која не би била превише одговорна према народима које представљамо", каже Ђурић.