Насловна » Актуелно » Вести » ЕУ критиковала делегацију Приштине у Бриселу
Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији, 2021. Преговарачки процес са Приштином Informator
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19 Pecat

ЕУ критиковала делегацију Приштине у Бриселу

17. јун. 2015. Извор: Канцеларија за Косово и Метохију

Делегације Београда и Приштине су у Бриселу, уз посредовање ЕУ, наставиле технички дијалог у вези са формирањем ЗСО, али се не очекују изјаве учесника.

zastava eu

Најављених изјава о резултатима разговора неће бити, јер су, како Бета незванично сазнаје у Бриселу, европски представници критиковали последње изјаве шефице приштинске делегације Едите Тахири због интерпретација о садржини разговора о телекомуникацијама, одржаних у понедељак. Од обе делегације зато је затражено да се уздрже од изјава.

Оштар протест представницима ЕУ јуче је, због изјаве Тахири о наводном договору у области телекомуникација, уложио директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић, који је посредницима у дијалогу скренуо пажњу да такви иступи морају да се "ставе под контролу".

"Стално изношење неистина о садржини разговора штетно је по сам процес и мора одмах да престане", навео је Ђурић, упозоривши да Приштина сталним изношењем неистина о садржају разговора у Бриселу покушава да испровоцира прекид дијалога.

Тахири је после јучерашњих разговора о телекомуникацијама у Бриселу изјавила је да ће Косово добити међународни телефонски број 383, а да ће захтев надлежном међународном телу послати Аустрија.

"Одређивање и добијање телефонског броја је од великог значаја, јер ће Косово имати број као свака држава за разлику од садашње ситуације када је у употреби неколико кодова", рекла је Тахири.

Ђурић је јуче, међутим, новинарима у Бриселу објаснио да Међународна телекомуникациона унија, која је део система УН, препознаје Косово као део Србије, тако да једино Србија може да затражи још један позивни број који би важио на њеној територији.

"Ако госпођа Тахири или било ко из Приштине мисли да може да без сагласности Србије дође до позивног броја, позивам их да то ураде. Ако је то што тврде тачно, онда нам ови разговори нису ни потребни, нека они сами затраже позивни број па ће можда да га добију једног дана, а можда ни тада", рекао је Ђурић.

Према његовим речима, без Србије не може да буде постигнут договор о телекомуникацијама, и посебан позивни број, ако и буде омогућен као производ договора да "Телеком Србија" несметано функционише на подручју КиМ, може да се добије само тако што ће га затражити Београд.

"Ми се трудимо да крчимо пут Србије кроз лавиринт ових тешких преговора, али то није лако у ситуацији када имате другу страну која непрекидно говори неистине о ономе о чему се разговара иза ових врата. Поново чујемо нешто што не могу да назовем на било који други начин осим лажима о садржини разговора везаних за телекомуникације", казао је Ђурић.

Он је навео да је било разговора и приближавања ставова по питању тарифе.

"Важно је да локални позиви буду задржани, али ништа друго није договорено и све је отворено за дискусију. Власник позивног броја може бити само држава, дакле позивни број може имати само Србија ако Србија нађе интерес да узме још један позивни број, али мораће добро да се потруде да нас убеде да ми нађемо интерес да узмемо још један позивни број чији ћемо ми бити власници и којим ћемо ми располагати", рекао је Ђурић.

Наставак разговора делегација Београда и Приштине о телекомуникацијама заказан је за понедељак, 22. јун у Бриселу.