Насловна » Актуелно » Вести » Ђурић: КиМ постконфликтна зона са најмањом стопом повратка људи на свету
Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији, 2021. Преговарачки процес са Приштином Informator
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19 Pecat

Ђурић: КиМ постконфликтна зона са најмањом стопом повратка људи на свету

17. март 2017. Извор: РТС

Директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић рекао је за РТС да су ствари у држави сличне као 17. марта 2004. године и да је забрињавајуће то што се политичка клима суштински није променила када је реч о косовским Албанцима.

Фото: РТС

Марко Ђурић је, гостујући у Дневнику РТС-а, рекао да је један од највећих неуспеха Међународне заједнице то што на улицама Приштине, Пећи, Ђаковице и Обилића нема десетина и стотина хиљада Срба који су протерани. Истиче да су Косово и Метохија постконфликтна зона са најмањом стопом повратка људи на свету.

"Из пијетета према жртвама нећу да коментаришем изјаве албанских политичара који су седели на одговорним функцијама за време мартовског погрома на Косову. Без сумње, 17. март 2004. је црним словима заувек уписан у историју српског народа, као датум када је за један дан спаљено преко 35 цркава, протерано 4.000 људи, уништено 800 српских кућа", рекао је Ђурић.

Сматра да су ствари доста сличне онима од пре 13 година.

"Седамнаести март је изведен под лажним изговором да је неко од Срба прогонио албанску децу у селу Чабра и видимо различите поводе да се врши притисак", објашњава Ђурић.

Ђурић је истакао да се види да Приштина нема подршку на онај начин на који ју је имала у претходном периоду.

"Ако погледате реакције Међународне заједнице на последња дешавања, када је реч о војсци и низу других питања, погледајте шта се дешавало јуче. Александар Вучић је јасно рекао шта се дешава, погледајте војску, отимање имовине, нападе на Микића, притиске на Србе, сва дешавања са изборима на КиМ и многе друге притиске. Нико од представника нема одговор на оно што је Вучић рекао и види се да нема подршке на онај начин као што је било у претходном периоду", објаснио је Ђурић.

Говорећи о ставу Европске уније којим, како је истакао, нисмо најзадовољнији често, и који је различит од става Приштине, "различит од ћутања на које смо навикли", Ђурић је рекао да Србија треба да настави и буде истрајна.

Одговарајући на питање о ставу Хашима Тачија о присвајању имовине, Ђурић је рекао да сматра да Тачи није овлашћен да одлучује шта је чије.

"Извучено је седамдесет одсто катастра 1999. на територији централне Србије, видим проблем за инвеститоре и за све људе који живе на КиМ, од покушаја Хашима Тачија и покушаја тамошње политичке елите да оспори оно је неоспорно власништво Србије. Ми ћемо сигурно, баш као што смо успешно и у случају 'Трепче' и 'Брезовице' поништили акте Приштини и спречили Приштину да присваја оно што је наше, заједно са нашим народом на КиМ бранити оно што је наше", закључио је Ђурић.